Czym się wyróżnia najlepsze dokumenty kolekcjonerskie - recenzja i porównanie

Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale bogata. Nie ma się co zdumiewać - to fascynujące i wyjątkowe gadżety, które potrafią zaimponować precyzją wykonania i zgodnością do oryginałów. Warto jednakże pamiętać, że nie wszystkie firmy na rynku dostarczają produkty wysokiej jakości. Jak więc rozpoznać autentycznie najwyższej jakości dokument kolekcjonerski?

Profesjonalne firmy używają poliwęglan - ten sam materiał, z którego wytwarzane są oryginalne dokumenty. Dokumenty wykonane są na poliwęglanu, czyli oryginalnym materiale z którego robi się autentyczne dokumenty. Poliwęglan to taki tworzywo, który jest twardszy od zwykłego PCV, ciężej się wygina, słabiej czuły na ciepło.

Wszystkie dane personalne na wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być wykonywane za pomocą grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Produkty zrobione z PCV są mniej kosztowne, ale ich poziom jest o wiele słabsza.

Grawerowanie laserowe powoduje lekką wypukłość tekstu, którą da się poczuć opuszkami palców. Co ciekawsze, pod pewnym kątem grawerowane elementy wykazują zazwyczaj lekko srebrny odblask, który jest nieosiągalny do osiągnięcia przy użyciu typowego druku. Prawdziwe dokumenty tożsamości mają elementy zauważalne tylko w świetle ultrafioletowym. Aby sprawdzić istnienie nadruku UV, konieczna będzie szczególna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").

kolekcjonerski dowód osobisty

Inną istotną cechą dokumentów premium są elementy tłoczone, które możecie wyczuć dotykiem. Solidny dowód kolekcjonerski musi mieć: Elementy wyczuwalne (np. tarka na miniaturze zdjęcia). Do najważniejszych zabezpieczeń tego typu należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - przekształca kolor w funkcji od kąta patrzenia. Premium modele zawierają aż atrapy chipów RFID, które w autentycznych paszportach przechowują dane biometryczne. W topowych dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów musi wynosić blisko 100% zgodności z oryginałem. Jak napisano w analizie firm sprzedających dokumenty kolekcjonerskie, część produkty jawią się na "wyblakłe" - to znak niepokojący świadczący na niską poziom wytworzenia.

W wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten powinien wywoływać wrażenie trójwymiarowości i zmieniać się optycznie przy przesuwaniu dokumentem. Jak ruszasz dokument, to napis PL niby się przemieszczał. Wysokiej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko kolekcja indywidualnych zabezpieczeń, ale ich harmonijna jedność. Detale zazwyczaj wskazują więcej niż opis na stronie. Nadmiernie nieważkie lub zbyt cienkie dokumenty to sygnał, że producent skąpił na tworzywie.

Solidni oferenci przeważnie z radością udostępnią Wam te wszystkie detale, bo są dumni ze swojej produkcji. Warto odczekać dobę dłużej, ale uzyskać fotografie finalnego dokumentu, przed tym jak zostanie wysłany. Stwierdzenie wysokiej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest skomplikowane, jeżeli wiesz, na co poświęcać uwagę. Trzeba mieć na uwadze, że dokumenty kolekcjonerskie to interesujące gadżety, a ich standard natychmiastowo oddziałuje się na radość z ich kolekcjonowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *